Дипломни работи, защитени в Катедрата по славянско езикознание и етнография*
(Институт за етнология и фолклор с етнографски музей, Българска академия на науките)
В резултат от работата по проекта „Изследванията по славянска етнография и фолклор във ФСФ1, осъществени до 1990 г. от студенти и дипломанти под ръководството на проф. Цветана Романска и ст. преп. Антонина Афанасиева - Колева. Резултати от събирателската и кръжочна дейност” бяха комплектувани и описани ценни разработки – дипломни работи, курсови и контролни работи, както и материали от студентски теренни експедиции. Архивната сбирка обхваща хронологичния отрязък от 60-те до края на 80-те години на XX век, а териториално са представени различни селища от цялата страна.
В този текст акцент ще бъде поставен върху дипломните работи, които са разработвани под научното ръководство на проф. Цветана Романска основно през 60-те години на XX век и при ст. преп. Антонина Афанасиева-Колева в края на 70-те и през 80-те години на XX век.
Дипломните работи при проф. Цветана Романска са предимно етнографски и фолклористични изследвания на селища от различни региони на страната. В друга част от текстовете обект на анализ са отделни фолклорни жанрове и мотиви, направени са и сравнителни изследвания на отделни особености на фолклора при различните славянски народи.
Текстовете, в които са проучвани отделни селища, представляват значителен дял от всички разработки и наброяват 160 теми, като съответно такъв е броят и на изследваните селища. Дипломните работи са писани в периода от 1961 до 1970 година. Преобладават етнографските изследвания на селата, както и проучването на отделни дялове от фолклорната култура. Една част от разработките съвместяват етнографското описание на селището и характерните за локалната общност фолклорни традиции. В повечето дипломни работи обект на внимание са предимно песенният фолклор и прозата, като документираните песни преобладават. Приложен е голям обем теренен материал – песни, проза, календарна и семейна обредност. Обемите на текстовете са различни, като някои достигат над 500 страници.
Приложенията съдържат и допълнителни материали – албуми, снимки, рисунки, карти, чертежи, скици, графични материали, речници, библиографии. Изработени са и картотеки към някои от текстовете – разделени по тематика, по селища, по информатори. Също така са предадени и фонозаписи от теренната работа на дипломантите, които са на ролкови носители. Голяма част от дипломните работи имат и втори екземпляр.
Разработвани са теми за селища от почти всички днешни административни области на България (Благоевград – 9; Бургас – 13; Видин – 7; Варна – 3; Велико Търново – 6; Враца – 10; Габрово – 8; Кюстендил – 2; Ловеч – 3; Монтана – 3; Пазарджик – 6; Перник – 4; Плевен – 8; Пловдив – 8; Разград – 2; Русе – 1; София – 19; Сливен – 7; Силистра – 1; Смолян – 14; Стара Загора – 3; Търговище – 4; Хасково – 6; Шумен – 2; Ямбол – 12)2. Липсват разработки за селища от областите Кърджали и Добрич.
На фона на преобладаващите теми, свързани с изследвания на етнографията и фолклора на oтделни селища, в една дипломна работа акцент е поминъкът на село Сухиндол, някогашната околия Павликенска3 и една разработка е посветена на конкретен занаят – златарството в София, в периода ХVІІ - ХІХ век”4.
В няколко текста обект на изследователски интерес са и носителите на фолклора. Защитени са теми като: „Народната певица Еленка Златкова Гюрова от с. Горочевци, Трънско и нейният фолклорен репертоар”, „Народните певици Катерина Спасова Терзийска, Цветана Спасова Терзийска, Невена Спасова Терзийска от с. Мирянци, Пазарджишки окръг и техният фолклорен репертоар”, „Изследване на песните на певица от с. Грамада, Видинско”.
В периода 1955-1970 гoдина под ръководството проф. Цветана Романска са написани приблизително 50 дипломни работи, в които изследвателския интерес е насочен към различни фолклорни жанрове или отделни фолклорни мотиви като: „Приказките и анекдотите за Хитър Петър в българското народно творчество”, „Българските народни песни за чумата (мотиви)”, „Обществено-политически мотиви в южнославянския хайдушки епос”, „Преглед на мотивите на легендите за произход в българския фолклор” и др. Разработени са редица съпоставителни теми, свързани с фолклора на славянските народи: сръбските и българските народни пословици; полските народни исторически песни в сравнение с историческите песни на останалите славянски народи; сравнение на обичайно-празничните календарни системи (летен и еснен цикъл) у чехи и българи; народен празничен календар у сърби и българи (празници, празнични обичаи и обреди през през зимата и пролетта); задругата у българи и сърби. Има изследвания върху руския фолклор, както и сравнителни анализи върху руския и български фолклор5.
В друга част от текстовете се проследява работата на изследователите на българския фолклор. Темите са: „Марин Дринов като етнограф”; „Цани Гинчев като фолклорист”; „Стою Неделчев Шишков – фолклорист”; „Васил Стоин”; „Шафарик за българите”; „Н. С. Державин по въпросите на българската етногафия и фолклор”; „Иржи Поливка – изследвач на българския фолклор”; „Любен Каравелов като редактор на Панайот Хитовата творба „Моето пътуване по Стара планина”; „Феликс Каниц за етнографията на българите”.
Дипломните работи засягат и въпросите свързани с етнографията и фолклора в различни научни издания и поредици – разгледана е жанровата библиография, направени са критико-библиографски прегледи. Сред тях са: „Въпросите на фолклора в сп. „Прилози за књижевност, jезик, историjу и фолклор". Критико-библиографски преглед”; „Към жанровата библиография на Сборника за народни умотворения и народопис, кн. 48 и кн. 50”; „Жанрова библиография на сборниците: „Народни песни от западните покрайнини” и „Народни песни от североизточна България”; „Въпроси и материали по българска етнография в Славянски старини на Лубор Нидерле, София, 1965”; „Етнография и фолклор в трудовете на К. Иречек - „История на българите" и „Княжество България”; „Етнография и фолклор в труда на К. Иречек „Пътувания по България” и др.
Общо обработените и описани дипломни работи, защитени при проф. Цветана Романска, са 220.
Дипломните работи, разработени под ръководството на ст. преп. Антонина Афанасиева-Колева обхващат периода 1979-1990 г. Те са 44 на брой, като темите са насочени предимно към сравнителен анализ на сюжети и мотиви от фолклора на славянските или балканските народи, както и на обичаи, обредност, вярвания и т.н. Проучвани са демонологичните същества във вярванията на южните славяни6, обредите и обичаите за дъжд в техния общославянски контекст7, баладата в българското и полското народно творчество8, българските и сръбските хайдушки песни и песните на гръцките клефти9, изследвана е поетиката при някои цикли български, словашки и украински народни исторически песни10 и т.н..
Сред разгледаните дипломни работи открихме и разработки от по-ранен период – 40-те години на XX век, в които обект на проучване са поверията за растения и животни, поверията за болести и баяния, облеклото и др. През 1947-1948 г. са направени етнографски изследвания на отделни селища: Царшишманово и Плакудер, Видинско; Джурилово (дн. Нивянин), Врачанско; Каменица, Пазарджишко; Скалица и Оман, Ямболско; Садово, Пловдивско; Драгоданово, Сливенско11. Текстовете на тези дипломни работи са ръкописни и към тях има приложения с рисунки.
Студентските разработки са много на брой, разнообразни са по тематика и включват изследвания от различни региони на страната. Ценно е, че приложените теренни материали са документирани в един по-ранен хронологически период, когато ситуацията на терена е била различна и по-благодатна за класическите фолклористични и етнографски изследвания, отколкото в наше време. Също така в голямата си част направените локални проучвания в селищата вероятно ще се окажат единствени, което определя и ценността на архивната сбирка.
Работата по проекта, свързана с комплектуване и описване на дипломните работи и другите студентски материали, разработвани в Катедрата по славянско езикознание и етнография, ще даде възможност за ефективен достъп до архивната сбирка, до пълноценно използване на материалите и включването им в научно обръщение. Архивните документи ще бъдат в помощ на специалисти и студенти, както и на различни изследователи и краеведи, които се интересуват от локалната история и културните традиции на проучените селища.
Бележки
За автора
Милена Любенова работи в Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей в БАН, изследванията й са в областта на архивистиката и архивирането на фолклорни материали, както и върху историята на селищата, населявани от етнически български общности.
Електронен адрес / E-Mail: istoria76[at]hotmail[dot]com
Приложение 1
Изследвани селища
Благоевградска област – Гърмен, Иланско, Левуново, Кашина, Сатовча, Хотово, Добринище, Хаджидимово, Баничан.
Бургаска област - Българи, Зидарово, Писменово, Зимен, Терзийско, Бръшлян, Грудово, Искра, Росен, Каблешково, Бата, Тръстиково, Стоилово.
Варненска област - Дългопол, Черковна, Яребична.
Великотърновска област – Коевци, Карайсен, Плаково, Павликени, Сломер, Страхилово.
Видинска област - Грамада, Шишинци, Дражинци, Шипот, Царшишманово, Плакудер, Карбинци.
Врачанска област – Люти дол, Долна Бешовица, Михайлово, Селановци, Рогозен, Ребърково, Баница, Фурен, Букьовци, Джурилово.
Габровска област – Жълтеш, Сенник, Лесичарка, Поповци, Гостилица, Млечево, Балванци, Крамолин.
Кюстендилска област – Соволяно, Червен брег.
Ловешка област – Шипково, Смочан, Орешак.
Монтанска област – Митровци, Долна Вереница, Медковец.
Пазарджишка област – Мало Конаре, Дъбравите, Капитан Димитриево, Лесичево, Каменица, Попинци.
Пернишка област – Горна Секирна, Горочевци, Рани луг, Радово.
Плевенска област – Одърне, Коиловци, Староселци, Пордим, Каменец, Буковлък, Катерица, Телиш.
Пловдивска област – Васил Левски, Бяла река, Кричим, Сопот, Царимир, Клисура, Калояново, Садово.
Разградска област – Осенец, Каменово.
Русенска област – Хотанца.
Софийска област – Гинци, Баракьовци, Белица, Курило, Бусманци, Вакарел, Кремиковци, Каменица, Правец, Горубляне, Царичина, Веринско, Суходол, Смолско, Ихтиман, Алино, Говедарци,Челопеч, Долна баня.
Сливенска област – Нова Загора, Ичера, Драгоданово, Радецки, Самуилово, Гавраилово, Кортен.
Силистренска област - Татарица
Смолянска област - Косово, Манастир, Девин, Турян, Забърдо, Петково, Славеино, Левочево, Орехово, Проглед, Широка лъка, Полковник Серафимово, Чепеларе.
Старозагорска област - Дунавци, Мъглиж, Долно Сахране.
Търговищка област – Търговище, Гагово, Драгановец, Посабина.
Хасковска - Горно поле, Стамболово, Генералово, Радиево, Чернодъб, Свирачи.
Шуменска област - Осмар, Кюлевча.
Ямболска област - Радовец, Горска поляна, Стралджа, Жребино, Кабиле, Маломирово, Бояново, Скалица, Окоп, Кирилово, Воден, Оман.
Приложение 2
Трайкова, Милка. Етнографско изследване на село Царшишманово, Кулска околия. С. 1947-1948.
Ангелова, Виолета. Етнографско изследване на село Плакудер, Видинско. С., 1948.
Стефанова, Велика. Етнографско изследване на с. Джурилово, Белослатинска околия. С., 1948.
Белухова, Елена. Етнографско изследване на село Каменица, Пазарджишка околия. С., 1947-1948.
Бозакова, Анна. Етнографско изследване на село Скалица, околия Ямболска, област Бургаска. С., 1947-1948.
Великова, Величка. Етнографско изследване на град Търговище. С., 1947-1948.
Минкова, Мария. Етнографско изследване на село Садово, Асеновградско. С., 1947-1948.
Маринова, Лидия. Етнографско изследване на село Оман, Елховско. С., 1947-1948.
Димитрова, Маргарита. Етнографско изследване на с. Драгоданово, Сливенско. С., 1947-1948.
Архив “Проф. Цв. Романска” – ФСФ