Skip to content Skip to navigation

От редакцията

Пред  вас е вторият докторантски брой на сп. „Littera et Lingua”. С ентусиазъм и амбиция  в него със своите статии се включиха филолози и философи от Софийски университет, Пловдивски университет, Театрален колеж „Любен Гройс” и Националната спортна академия. Текстовете са много и разнообразни, но между тях се оформят редица общи проблеми.  По идея на Григор Григоров, на когото благодарим, подредихме рубриките като пътешествие.

Тръгваме „От теорията”  с текста на Боряна Ангелова „AftertheЕndofReason, What?”, който се занимава с кризата на разума – с предпоставките и последствията от това за съвременното потребителско общество. Втората статия – на Чавдар Парушев – се съсредоточава върху понятието и жанра „антиутопия”.

Обръщаме се „Към образа” с изследването на Димитър Божков върху образа на дома от края на XIX и началото на ХХ век, разгледан през призмата на текстове на Валтер Бенямин и Гастон Башлар.  От дефинирането, от принципите на създаване и функциониране на живописния портрет се интересува Теодора Цанкова в статията си „Портрет. Културно-исторически бележки”. Текстът на Владимир Колев задава трети ракурс върху мисленето за образа – в него се разглежда „историята на окото” в произведения на Олександър Довженко, като се използва теоретичната парадигма на Жорж Батай.

Преминаваме „През текста” със статията на Велимира Иванова върху италианската тема в романа „Ромола” на Джордж Елиът и изследването на Людмила Малинова-Димитрова, в което се разглежда рефлексията на Пенчо Славейков върху творчеството на Гогол в писма до Мара Белчева. Следва текстът на Яница Радева върху поетичното творчество на Иван Теофилов и отзивите за него до 80-те години на ХХ век. Рубриката завършва със статията на Радостина Велева върху критическата рецепция на произведенията на съвременната руска писателка Людмила Улицка.

Стигаме „До езика” с текста на Алиса Трендафилова, в който се изследва теорията на комуникативната акомодация. Върху морфонологичните особености на глаголите от второ спрежение в с. Беласица, Петричко се съсредоточава в статията си Йорданка Велкова, а със семантико-синтактичните функции на предлога „вместо” се занимава Виолета Георгиева.

Последна е рубриката „Отзиви”, където доц. Татяна Ангелова рецензира книгата „Български език като чужд. Мозайки от българската цивилизация (Българското: култура, образи, памет)”, а Теодора Цанкова – два сборника, посветени на Моцарт – „Amadeus Genius: Звуци, които се обичат” и „Моцарт – литературни сюжети, тематизации и контексти”.

Желаем Ви приятно четене!

Водещи броя: Надежда Стоянова, Радостина Велева